Promenádní koncert - Dolnovanka

čtvrtek 13. srpen 2020, 17:00

Třetí promenádní koncert bude v režii dechového orchestu Dolnovanka, který se uskuteční v Amfiteátru M-klubu.

Počátek Dolnovanky navázal na dlouholetou tradici kdysi velice populární hudby dolnoújezdských muzikantů, který spadá do poloviny třicátých let dvacátého století. Tehdy se skupina muzikantů z Dolního Újezda a blízkého okolí odtrhla od velké dechovky kapelníka Františka Lipavského ze Sebranic. Prvním kapelníkem se stal v r. 1937 František Král, otec stále hrajícího Josefa Krále. František Král se postaral o zviditelnění kapely nejen v Dolním Újezdě, ale i v širokém okolí. Takže základy současné kapely sahají do období před osmdesáti lety. Druhým kapelníkem dolnoújezdské kapely byl Josef Simon, který vedl kapelu od roku 1964.

V roce 1975 se dechovka omladila o další muzikanty z širšího okolí a za podpory JZD Obránců míru Dolní Újezd vznikla dechová hudba Dolnovanka pod vedením Zdeňka Paťavy z Budislavi. Velikou pomocí zdejšího JZD bylo vybavení kapely novými nástroji, zpěvovou aparaturou, stejnokroji a notovým materiálem, což ji samozřejmě v té době umožnilo velkou možnost rozvoje. Proto byla vybrána v roce 1976 jako doprovodný orchestr vlaku družby do tehdejšího Sovětského svazu a účinkovala v Kyjevě, na Jaltě a v Moskvě. Aby se mohla kapela dále rozvíjet, bylo nutné v roce 2004 založit občanské sdružení (od roku 2016 spolek) Dechová hudba Dolnovanka.

Od roku 2010 vede dechovou hudbu Dolnovanku Petr Čermák z Desné. Většina členů se v průběhu let stala i aktivními muzikanty jiných kapel v okolí, z čehož vyplývá, že muzikantů neustále ubývá. Kapela hraje na většině dechovkových akcí v Dolním Újezdě, Litomyšli a okolí. S Dolnovankou zpívají Gabriela Řeháková a Radek Klusoň. V repertoáru kapely jsou lidové písně v úpravě českých i moravských autorů.

Radek Klusoň - zpěv
Gabriela Řeháková - zpěv
Josef Novák - křídlovka 1
Petr Čermák - kapelník, křídlovka 2
Vojtěch Čermák - tenor
Michael Dvořák - baryton
Jaroslav Hrubeš - klarinet B
Jaroslav Prudič (Jaroslav Čermák) - klarinet Es
Pavel Šejbl - trubka
Luboš Lipavský - trombon
Jan Jovbak (Josef Kladivo) - bicí
Luboš Šváb - tuba
zvukový technik - Miloslav Lněnička

 

Vstupné je zdarma.

« Srpen 2020 »
Po Út St Čt So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Projekty

  • bubenicky festival logo

  • hudbapomaha


Partneři